3d İç Mekan Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli

3d tasarımlarınızda iç mekanların daha gerçekçi görünmesi için nelere dikkat etmemiz gerekir. 

İlk tasarımlarımı hatırlıyorumda, neyse vazgeçtim hatırlamak istemiyorum. O günlerde çoğunlukla yabancı sitelerde ki tasarımlara bakıp acaba bu harika renderleri nasıl alıyorlardır diye düşünüyordum. Yaptığım tasarımlarda bişeyler eksikti. Gerçekçilik. Daha sonra bir çok render motoru keşfettim. 

   • Vray
   • Corona
   • Fstorm
   • Mental Ray
   • Arnold

yukarıda saydığım render motorları bunlardan sadece birkaçıdır. Zamanla bunları kullanmaya başladım bir çoğunun kullanımını öğrendim. Lakin yine birşeyler ektikti. Gerçekten Gerçekçilik. Tasarımlarımda ne bir derinlik vardı. Ne de odaklanma. İşte şimdi iç mekan tasarımlarınızda, modellemelerinizde, dış mekan tasarımlarınızda vb.. tasarımlarda gerçekçilik sağlamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyeceğim. 

 

01- Genel Görüntüye Odaklanın

3d Mimari Modelleme

İyi bir tasarımda dikkat etmeniz gereken en önemli konu görüntü formatıdır. Görüntüde görünmesini istediğim alana kameramı odaklıyorum. Örneğin yukarıdaki White House adlı tasarımımda tavan ve pencereye odaklanıp alanı olduğunca geniş göstermek istiyorum. Bunun içinde kameramın lens ayarları ile oynayıp kameram yerinde sabit iken alanın görüntüsü genişliyor. Bu gibi ufak ayarlar ile görünümünüzü geliştirebilirsiniz. 

 

02- Daha Derin ve Hacimli Alanlar için Gölgeler Oluşturun

3d Mimari Modelleme

Işık ve gölgeler sahnemize hacimlik kazandırmamızı sağlar. Ben çoğunlukla dışarıdan içeriye gelen ışık süzmelerini Vray-Sun ile hallediyorum. İç kısım ışıklarını ise vray-Light ile hallediyorum. Lakin burada dikkat etmeniz gereken önemli kısın gölgenin güzel dağılımı ve ışığın parlamaması. Bunun için ise Vray-Render ayarlarını kullanıyorum. Bu ayarların ne kadar iyi olabileceğini aslında bilgisayarınızın kalitesi belli eder. 

 

03- Eşya Yerleştirmeden Önce Mekanlarınızın Boş Hallerini Renderleyin

3d İç Mekan Modelleme

Boş alanı renderlemek size keslinlikle ışık kamera ve gölge ayarlarınızı en ince detayına kadar yapmanıza olanak sağlar.  Bu sayede hem ışığın rengini ayarlayabilirsiniz hemde kameranızın lens ve fokus ayarlarını düzenleyebilirsiniz. 

 

04- Doğru Arka Plan ve Eşyalar Seçiniz

3d Mimari Modelleme

İç mekan tasarımlarında farketmesinizde en önemli detaylardan biri eşya dizilimi ve dış mekan yani arka plan görüntüsüdür. Yansımalar sayesinde (ki bu yansımaları kaplamalar kısmından yapabilirsiniz) gerçek bir görüntüye artık sahip olabilirsiniz. Size ufak bir uyarı sakin arkaplanı tasarımdan çıkartmayın. Eğer çıkartırsanız görüntünün gerçekçiliğini mahvedersiniz. Bütün işlemler bittikten sonra Photoshop gibi programlarla renk düzenlemeleri yapabilirsiniz.

 

Odtasarım – Osman Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir